Після народження дитини емоційна сфера жінки стає особливо чутливою, і це цілком закономірно – їй потрібно швидко і ефективно реагувати на найменші зміни у поведінці та настрої дитини. Ця чутливість іноді набуває загостреної, хворобливої форми. Як результат, на цьому фоні (не без участі, звичайно, гормональних змін) розвивається післяпологова хандра, а в однієї з 10-15 мам – післяпологова депресія.
Жінка починає переживати глибоку провину за те, що не може ідеально виконувати свої материнські обов’язки, що не почуває задоволення від свого нового статусу, що її почуття до дитини забарвлені роздратуванням. При чому, її переживання погіршуються й тим, що нікому вона про них розповісти не може – боїться, а виражає їх у вигляді спалахів роздратування та плачу, за що картає себе.
Щоб розірвати це замкнене коло молодій мамі слід пам’ятати, по-перше, що вона не повинна бути ІДЕАЛЬНОЮ. Дитині потрібна лише достатньо добра мама, її неможливо і непотрібно вберегти від усіх розчарувань. Ми не можемо створити своїй дитині внутріутробний рай, а лише допомагаємо їй адаптуватись до життя в цьому світі.
По-друге, нечасті негативні почуття до дитини – це нормально, й іноді, поряд з любов’ю, молода мама може почувати роздратування постійними вимоги немовляти. Цього не варто боятись, просто потрібно на деякий доручити дитину на кілька годин батькові чи бабусі, а самій відновити психічні сили.