Фобія (від грецького «страх») – це стійкий і необґрунтований страх перед окремими предметами, діями чи ситуаціями. Люди, що страждають фобією, відчувають страх навіть від думки про предмет або ситуацію, які лякають їх, але зазвичай вони почуваються цілком комфортно до тих пір, поки їм вдається уникати цього предмета і думок про нього. Більшість з них добре розуміють, що їхні страхи надмірні і необґрунтовані.

Агорафобія –  фобія, при якій люди, що страждають нею, бояться залишати свій дім і відвідувати громадські місця.

Соціофобія. Багато людей хвилюються, коли їх чекають зустрічі з іншими, або розмови чи виступ перед людьми. Такі нормальні соціальні страхи спричиняють деякі незручності, але люди, незважаючи на їх наявність, продовжують активно працювати, деякі дуже продуктивно.
Навпаки, людям з соціофобією притаманні сильні, стійкі та необґрунтовані страхи соціальних ситуацій або виступів, в яких вони можуть повністю розгубитись

Специфічна фобія – сильний і стійкий страх перед специфічним об’єктом або ситуацією
Приклади специфічних фобій:

Польоти (аерофобія): “Ми піднялися на борт, і потім почався зліт. Потім повторилося це жахливе відчуття, що ми набираємо швидкість. Мене знову охопило це давнє почуття паніки. Всі навколо, і я в тому числі, були як цуценята, прив’язані до крісел, невладні над своєю долею. Кожен раз, коли літак змінював швидкість або напрямок, моє серце стрибало, і я поспішав запитати, що сталося. Коли літак почав скидати висоту, я злякався, що ми розіб’ємося”.

Грози (тонітрофобія): “Кожен рік в кінці березня я починаю сильно хвилюватися, оскільки наближається літо і будуть грози. Я боюся їх з двадцяти років, але останні три роки ще більше. У мене починається таке серцебиття, що кілька годин після грози болить вся ліва сторона тіла … Я кажу собі, що залишуся в кімнаті, але коли вибухає гроза, стаю як желе, перетворююся на ніщо. У мене є невелика шафа, і я залізаю в неї, зажмурююсь так сильно, що потім нічого не бачу близько години”.